Projekt: Warszawskie Fontanny

Ogród Saski fontanna

Projekt: Warszawskie Fontanny

Jak Wam się wydaje, co sprawia że miasto nam się podoba? Co wpływa na opinię, że miasto jest ładne bądź nie? Czy tylko architektura, zabytki czy może coś jeszcze? Oczywiście  bardzo ważne jest czy miasto jest czyste, czy jest zadbane, czy ma  piękne kwietniki bądź ozdoby świąteczne. I co jest według mnie bardzo ważne, ale w ogóle nie brane pod uwagę  –  ilość  reklam na ulicach czy budynkach.  To powinno się ograniczać do minimum.

Do tego bym dorzuciła  różne detale, drobiazgi, które nie rzucają się w oczy ale jednak wpływają na urok miasta.  Mam na myśli np. :  latarnie , zegary uliczne,  ławki, pomniki, małe rzeźby i fontanny.

I tym ostatnim chcę poświęcić ten krótki wpis.

O ile w sławnych metropoliach europejskich takich jak Rzym, Paryż, Londyn możemy podziwiać naprawdę piękne fontanny, to niestety uważam, że w Warszawie  – ten element małej architektury jest mocno niedoceniany. A przecież  Warszawa ma w godle Syrenkę i już samo to powinno sprawić, że fontanny powinny być na każdym kroku.

Mało że nie ma zbyt wiele fontann jak na takie duże miasto jakim jest Warszawa , to fontanny które teraz są budowane ( jest kilka na ul. Domaniewskiej, na której pracuję)  są bardzo proste i prawie jednakowe.  Pewnie minimaliści by powiedzieli, że w tym właśnie ich urok,  no tak, ale czy one wszystkie naprawdę muszą być aż tak proste?  No cóż- rzecz gustu pewnie.

Tak więc żeby się dowiedzieć ile jest w Warszawie fontann, czy są one ładne, proste czy ciekawe  postanowiłam wyruszyć ich tropem.

Żeby to jednak zrobić  będę potrzebowała Waszej pomocy. Nie znam przecież każdego osiedla czy każdej ulicy –  a chciałabym dotrzeć do wszystkich możliwych warszawskich fontann. Proszę podawajcie adresy znanych Wam fontann , a ja pojadę zrobię zdjęcie.  Jeszcze jakbyście znali choć trochę historii,  a może jakieś anegdoty związane z tymi miejscami,  byłoby fajnie gdybyście zechcieli się tym podzielić.

Pierwsze miejsce w moim rankingu warszawskich fontann zajmuje  fontanna – według mnie najładniejsza w Warszawie  –  fontanna w Ogrodzie Saskim, na tyłach Grobu Nieznanego Żołnierza.Projekt: Warszawskie Fontanny

Fontanna podbudowana w latach  1853-1855 według projektu Henryka Marconiego, jako część zaprojektowanych przez niego wodociągów. Był to jeden z pięciu wodotrysków w mieście. Czasza fontanny została ozdobiona motywem z głową meduzy.  W 1936 fontanna przeszła gruntowny remont, przetrwała II wojnę,  kolejne renowacje przeszła w 1950 roku i  w latach 2006-2007.  Więcej na temat Ogrodu Saskiego możecie się dowiedzieć z audycji  Małgorzaty Kandefer „Pomnikowe legendy”. Audycji można wysłuchać na stronie Polskiego Radia.

 

Bardzo Wam z góry dziękuję za wszystkie  adresy warszawskich fontann,  które podacie na fanpage’ u I like Warsaw.  :-)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *