Konkurs Chopinowski 2015 – Warszawa światową stolicą muzyki

Konkurs Chopinowski 2015 – Warszawa światową stolicą muzyki

Od 01 października Warszawa stała się, jak co 5 lat,  światową stolicą Muzyki Chopina, chociaż  według mnie  jest nią zawsze.  Trwa właśnie 17 edycja Konkursu fortepianowego im. Fryderyka Chopina.Konkurs Chopin  Dlatego wydaje mi się że  jest to dobra okazja , żeby przypomnieć  sobie trochę z historii tego, światowej rangi , Turnieju Muzycznego.

Konkurs Chopin 1 edycjaInicjatorem konkursu  był pianista i pedagog Jerzy Żurawlew.  Konkurs miał na celu przede wszystkim promocję muzyki Chopina w Polsce i na Świecie,  ale też  określenie stylu w jakim powinno się wykonywać jego utwory. Między innymi chodziło o to, żeby  nie stosować „upiększeń” w interpretacjach utworów naszego mistrza.  Pierwszy konkurs miał się rozpocząć  15 października 1926 roku w dniu odsłonięcia  pomnika Fryderyka Chopina w Łazienkach. Trudno jednak było znaleźć sponsorów .  Dopiero patronat nowo wybranego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacego Mościckiego pomógł w znalezieniu środków na organizację tego turnieju.

1 edycja konkursu  trwała od 23 do 30 stycznia 1927r i przesłuchania odbywały się w Gmachu Filharmonii Warszawskiej.  Udział wzięło  26 uczestników z 8 krajów. Jury , 14 osobowe składało się Polaków i z jednego Niemca.  Co ciekawe,  przyjezdni uczestnicy konkursu nie mieli przygotowanego miejsca do ćwiczeń i  w związku z tym musieli korzystać z uprzejmości  prywatnych osób, które miały fortepiany w domu i zgodzili się je udostępniać do ćwiczeń.

Laureatem I edycji konkursu był  Rosjanin Lew Oborin. L Oborin Co ciekawe, Bolszewicka Rosja , za zgodą Lenina,  akceptowała muzykę Chopina, dlatego też  Rosjanie mogli brać udział w tym konkursie. Warto wspomnieć , że w pierwszej edycji  turnieju występował 20-letni Dymitr Szostakowicz, chociaż nie odniósł większego sukcesu.

Lew Oborin, występował w konkursie jako 20 latek.  Do wzięcia w nim udziału w zachęcił go jego profesor z Konserwatorium Moskiewskiego, Konstanty Igumnow.  Co ciekawe, młody muzyk nie miał wiele w swoim repertuarze utworów Chopina,  co  więcej nie miał utworów,  które były wymagane na konkurs. Nie mniej jednak w ciągu miesiąca nadrobił braki i pokonał rywali.

Jak pisał Jarosław Iwaszkiewicz , Oborin

[…} zaczarował warszawską publiczność […], która zdobyła się w stosunku do młodego Rosjanina, na salwy histerycznych uniesień….

Lew Oborin zawsze chętnie odwiedzał w Warszawę a w 1949 i 1955 był  jurorem Konkursu Chopinowskiego

Obecnie Polskie Radio uruchomiło cyfrowe radio „ Chopin” gdzie przez 24 godziny możemy słuchać muzyki  tego wspaniałego POLSKIEGO i  NASZEGO  kompozytora.  Ja oczywiście nie jestem żadnym autorytetem muzycznym,  ;-) nawet słuch mam nienajlepszy, ale  wydaje mi się że muzyka Chopina, a dla mnie szczególnie jego dwa koncerty fortepianowe , jest po prostu piękna.  I nie trzeba być koneserem muzyki poważnej, żeby dostrzec urok tych utworów.  Dlatego mam taki swój prywatny apel   – SŁUCHAJMY CHOPINA!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *