Teresin – pałac pełen tajemnic

Pałac w Teresinie, który znajduje się po sąsiedzku z Niepokalanowem, na Ziemi Sochaczewskiej, według mnie ma kilka tajemnic.  Może jak ktoś przeczyta ten tekst będzie mógł zaspokoić moją ciekawość, w niektórych kwestiach?

Pierwszą z nich jest nazwa majątku – Teresin.  Wyczytałam gdzieś, że nazwa Teresin pochodzi od imienia córki pierwszych, znanych nam, właścicieli Teresina – Teresy.  Tymi właścicielami byli Radziwiłłowie z Nieborowa. Ale przeglądając genealogie tej linii Radziwiłłów, począwszy od Michała Hieronima nie znalazłam żadnej Teresy.  Więc skąd nazwa? Może kiedyś znajdę odpowiedź.

W 1831 r. umiera Michał Hieronim Radziwiłł, nie ma godnego następcy, majątek chyli się ku upadkowi . Zapewne z tym faktem, należy powiązać sprzedaż majątku w Teresinie żydowskiemu bankierowi Hermanowi Epsteinowi. Ten ostatni w pobliskim Szymanowie, otwiera cukrownię „Hermanów”. Biznes kwitnie. Ale ponieważ nad wszystkim trzeba mieć kontrolę Epstein postanawia osiedlić się w Teresinie.  Warszawski architekt Adolf Loewe, buduje dla niego pałac. Wydaje mi się, że panowie byli skoligaceni. Ich żony nosiły takie same nazwisko: Glucksberg. Może były siostrami ?  Niestety nie ma bliższych informacji jak ten pierwszy pałac wyglądał.  Po śmierci Epsteina, jego syn Mieczysław burzy stary pałac i zleca wybudowanie drugiego, według projektu francuskiego architekta Francois Arveuf.  I tu, dla mnie pojawia się kolejna tajemnica.  Dlaczego tak szybko syn burzy dzieło ojca?  Czyżby mu się pierwszy pałac nie podobał, był za mały, a może z czymś przykrym mu się kojarzył? No cóż tego się pewnie nie dowiemy.  Budowę nowego pałacu w stylu neobarokowym, dla niektórych eklektycznym, rozpoczęto w 1896 a zakończono po 6 latach.

W 1909 pałac zostaje sprzedany Księciu Władysławowi Druckiemu – Lubeckiemu.  Chociaż Książę bardzo lubił tę rezydencję, nie była ona dla niego szczęśliwa a mianowicie, 12 Kwietnia 1913 r. został w tajemniczych okolicznościach, na terenie rezydencji, zastrzelony. Teoretycznie sprawcą miał być przyjaciel rodziny baron Jan Kamil Antoni Bisping. Niestety nie jest to do końca potwierdzone. Wiadomo od żony zabitego, że panowie się kłócili tego dnia i wszelkie poszlaki wskazywały na Bispinga. Ale sądy nie były przekonane.  I tu jest trzecia tajemnica, kto zabił Księcia?

Po śmierci Księcia Władysława, majątek przechodzi w ręce jego syna Jana.   Książę Jan zasłynął między innymi z tego, że podarował część swojego majątku Maksymilianowi Kolbe, który na tej ziemi utworzył Niepokalanowskie Sanktuarium.

Zobacz hotele w starych pałacach i zamkach w Polsce

Sam Teresin został sprzedany, okolicznym ziemianom, a pałac trafił w ręce Starosty Sochaczewskiego.  Podczas wojny, Pałac był wykorzystywany, jako miejsce odpoczynku dla żołnierzy Luftwaffe, i dlatego ocalał.

W 1993 r. właścicielem Pałacu i otaczającego go parku został KRUS.  Po gruntownym remoncie i odrestaurowaniu mieści się tutaj ośrodek szkoleniowo-rehabilitacyjny dla rolników.  Ale można też wynająć samodzielnie pokój.

http://www.osrteresin.oit.pl/

Zobacz hotele w starych pałacach i zamkach w Polsce
 

1 thought on “Teresin – pałac pełen tajemnic

  1. Teresa (ur.ok 1790) była córką Księcia Józefa Mikołaja Radziwiłła (1736-1813), właściciela licznych dóbr m.in. Nieborowa, ordynacji Kleckiej i ordynacji Przygodzickiej. W encyklopedii jest też wpis że po upadku Polski, zrzekł się na rzecz krewnych części dóbr, i odizolował się w rezydencji Radziwiłłmontów. Józef Mikołaj był rodzonym bratem Mikołaja Hieronima Radziwiłła i wygląda na to że był współwłaścicielem Nieborowa. Jeśli chodzi o pierwszą siedzibę Ebsteinów w Teresinie to była ona drewniana. Szperając w internecie znalazłem taki zapis cytuję;……. Mieczysław Ebstejn rozebrał liczącą pond 50 lat drewnianą budowlę i wybudował w to miejsce nowy murowany pałac, według itd……. Natomiast sprawa śmierci Księcia Władysława Druckiego-Lubeckiego dalej pozostanie dla nas nierozwiązaną zagadką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *