Stare zdjęcia Warszawy

A co ciekawego możemy znaleźć w prasie o Starej Warszawie? Postaram się czasami coś ciekawego wyszukać i tu zamieścić. Dzisiaj proponuję artykuł z Gazety Wyborczej ze zdjęciami Starej Warszawy, wykonanymi  przez Karola Beyera.

W artykule jest trochę informacji o Karolu Beyerze, ale jeszcze bym chciała coś dorzucić od siebie. Karol Beyer, uznawany jest za pierwszego profesjonalnego polskiego fotografa.  Urodził się w Warszawie w 1818r. swoją edukację musiał zakończyć na poziomie liceum. W wieku 14 lat zaczął pracować, jako galwanoplastyk w zakładzie swojego wuja. W 1845 zainteresował się dagerotypią, czyli starszą siostrą fotografii.

Beyer wykonywał w swoim atelier przede wszystkim portrety, ale też często robił zdjęcia w plenerze. Niestety niewiele z jego zdjęć zostało odnalezionych.  Beyer miał w Warszawie kolejno trzy pracownie: w oficynie pałacu Zamoyskich na Senatorskiej, na ulicy Wareckiej i na Krakowskim Przedmieściu, róg Karowej, dokładnie tam gdzie teraz jest wystawa jego prac.  Z okien tej ostatniej pracowni miał świetny widok na plac Saski, i Krakowskie Przedmieście. Karol Beyer był też mocno zaangażowany w działalność społeczno-polityczną, i przez został objęty represjami ze strony Rosjan. Najpierw więziono go  w twierdzy Modlin, a potem zesłano w głąb Rosji.  Po powrocie z zesłania, mimo wielu prób, nie udało mu się przywrócić dawnej świetności jego pracowni.  W związku z tym w 1872 sprzedaje zakład. Umiera 8 listopada 1877, zostaje pochowany na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie w kwaterze E.

Plenerowa wystawa jego prac, jest związana z wydaniem książki pani Danuty Jackiewicz pt. „Karol Beyer 1818-1877”, a zdjęcia Krakowskiego Przedmieścia i nie tylko, będzie można oglądać do 31 sierpnia.  Polecam!

Wieśniacy z Wilanowa w strojach odświętnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do artykułu:

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/56,34862,11283295,Najstarsze_zachowane_zdjecia_Warszawy__Naprawde_stare_.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *