Pałac w Falentach koło Warszawy

Dzisiaj w swoich wędrówkach dotarłam do Pałacu w Falentach, miejscowości w gminie Raszyn, niedaleko od Piaseczna i oczywiście bardzo blisko Raszyna.

Historia Pałacu sięga roku 1622, w którym to Zygmunt Opacki wówczas starosta piaseczyński a później podkomorzy warszawski i zaufany króla Zygmunta III Wazy, ten, że pałac wybudował. I wiele wskazuje, że król Zygmunt III Waza i jego syn Władysław IV gościli w tym pałacu. Była to okazała i dobrze urządzona budowla.  Wiemy o tym z opisu Jana Bleranval le Laboureur, który w 1646 był w pałacu wraz z hrabiną Renatą de Guebriant.  Według tego opisu dom był murowany, co było rzadkością, miał duże podwórza, stajnie a do tego większość apartamentów była urządzona po francusku. Niestety pałac został zniszczony podczas wojny północnej przez wojska szwedzkie. W latach 1710-1717 został odbudowany przez nowego właściciela Franciszka Załuskiego. Ale kolejny swój rozkwit, według mnie, Pałac w Falentach musiał przeżywać, gdy jego właścicielem zostaje słynny bankier warszawski Piotr Fergusson Tepper.  Dlaczego tak myślę, że pałac przeżywa swój rozkwit? Mianowicie, dlatego że za jego przebudowę odpowiadał wybitny architekt Szymon Bogumił Zug. Wprawdzie nie wiele wiadomo o budynku z tych czasów, ale myślę, że talent Zuga i pieniądze Teppera, mogły zdziałać wiele. W 1787 w pałacu gościł król Stanisław August Poniatowski. Niestety bankructwo Teppera, a później szkody poczynione podczas bitwy pod Raszynem 1809 oraz powstanie Listopadowe, przyczyniły się do upadku rezydencji. I tutaj jeszcze dodam taką małą ciekawostkę. W 1800 r. pałac został kupiony przez Tomasza Dangla, słynnego warszawskiego fabrykanta, który robił powozy, porównywalne swoją klasą do dzisiejszych mercedesów :-)

Zobacz hotele w starych pałacach i zamkach w Polsce

W 1845 roku na licytacji dobra falenckie nabyła Maria z Tyzenhauzów hr. Przeździecka, żona Aleksandra hr. Przeździeckigo. Pałac przerobiono na letnią rezydencję. Pracami kierował także słynny architekt, Franciszek Maria Lanci. I to właśnie jego pracę możemy podziwiać obecnie.

W rodzinie Przeździeckich, pałac był do 1939 roku. W 1940 hitlerowcy urządzili w pałacu ośrodek wypoczynkowy dla wyższych oficerów SS i gestapo z Alei Szucha w Warszawie.  Po wojnie w 1945 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa i przechodził od jednej instytucji do drugiej.

Obecnie w Pałacu znajduje się Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego.

Jeżeli chodzi o zwiedzanie, to nie ma problemów żeby wejść na teren parku i pooglądać pałac.  Wejście jest otwarte w okresie letnim maj-wrzesień od 08: 00 rano do 19: 00, w okresie zimowym od października do kwietnia od 08: 00 do 16:00.  Bardzo polecam na  poobiedni spacer :-)

Zobacz hotele w starych pałacach i zamkach w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *