Kościół Ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy w Warszawie – Spacer

I kolejna atrakcja na zbliżający się weekend. W sobotę 22 września o godzinie 12: 00 Dom Spotkań z Historią organizuje grupowe zwiedzanie wystawy „Polacy z Wyboru”.  Wystawa znajduję się w podziemiach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pod wezwaniem Świętej Trójcy, oczywiście w Warszawie, pl. Małachowskiego 1.  Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia świątyni i zapoznania się z historią parafii. Wstęp bezpłatny.

Budowę Kościoła Świętej Trójcy rozpoczęto w 1777, według projektu Szymona Bogumiła Zuga, dla którego inspiracją był rzymski Panteon. Zakończono w 1781. Świątynia była zbudowana w najwyższym punkcie miasta. Dlatego później często była wykorzystywana do obserwowania pozycji wrogich wojsk. Np. przez Kościuszkę i Bema(, któremu kiedyś osunęła się drabina i nie mógł zejść z wieży). W Kościele, który słynął z bardzo dobrej akustyki, dla cara Aleksandra I koncertował na choralionie Fryderyk Chopin.

Kościół zniszczony po wojnie został odbudowany w latach 50, ale w zasadzie prace wykończeniowe, trwały do lat 70tych.  W Świątyni miały miejsce Spotkania Ekumeniczne. Na jednych z nich był Nasz Papież – Jan Paweł II.

Podsumowując, uważam, że spotkanie sobotnie, znacznie nam przybliży historię kościoła, parafii i polskich ewangelików.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *