Druga część Błyskawicznego Przewodnika Historycznego po Warszawie, czyli

jak to misie po Krakowskim Przedmieściu w zaprzęgu jechały…

Dość dawno nie napisałam nic o książkach, które ostatnio czytałam.  No cóż szczerze mówiąc łatwiej jest przeczytać artykuł w „Stolicy” czy w „Spotkaniach z Zabytkami” niż książkę.  Ale w ostatnich dniach ukazała się druga część „Błyskawicznego Przewodnika Historycznego” (BPH) po Warszawie, Panów Macieja Łubieńskiego i Michała Wójcika, i wszystko, co do tej pory czytałam zeszło na dalszy plan.

I z okazji ukazania się drugiej części BPH, pomyślałam, że trzeba coś napisać o obu, szczególnie, że już drugi prawie kończę J. Oba przewodniki, razem wzięte opowiadają ok. 100 historii związanych z Warszawą. Na początku książek jest napisane, że znajdziemy w nich opisy tras i miejsc w Warszawie, co chyba nie jest do końca ścisłe, ponieważ, nieraz w tych mych miejscach, na przestrzeni lat, dzieją się różne rzeczy, które są zresztą przez autorów barwnie opisywane.

Przewodniki składają się z rozdziałów, a każdy rozdział to inna historia.  Nie są one ułożone chronologicznie ani jakimś porządku geograficznym. Raz czytamy o bójkach studentów z chuliganami na Grochowie w 1955, a zaraz po tej historii przenosimy się na Zamek Królewski żeby przeczytać, jakie to czary-mary Mistrz Twardowski robił.  Historie są różne: romantyczne, sensacyjne, komediowe a nawet często przewijają się w nich wątki jakby żywcem wyciągnięte z horrorów, np. ślub Franza Kutschery.   I to wszystko działo się naprawdę!  I to wszystko działo się w tym zapędzonym mieście, w miejscach gdzie teraz mogą stać szklane biurowce czy przebiegać wyasfaltowane ulice.  Myślę, że nikomu nawet przez głowę nie przejdzie, że Krakowskim Przedmieściem kiedyś jeździły powozy, które w zaprzęgu niedźwiedzie a za stangretów małpy miały.

Muszę się przyznać, że mnie się te przewodniki bardzo podobają. I choć nie są to powieści sensacyjne, czyta się je jednym tchem. No i do tego jest bibliografia!

Polecam BPH zarówno część I i II, tym, którzy się Warszawą interesują, ale przede wszystkim tym, którzy uważają, że Warszawa nie jest zbyt interesującym miastem. Gwarantuję, spojrzycie na swoją stolicę zupełnie inaczej.

Link do książki Błyskawiczny Przewodnik Historyczny po Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *