Anetka Potocka i Maria Walewska – celebrytki Warszawy XIX wieku

Anetka Potocka i Maria Walewska – co miały ze sobą wspólnego, co je różniło? Czy żyły ze sobą w zgodzie, czy się lubiły? Sprawdźmy!

 

Anetka Potocka
Maria Walewska
Ur. 26 marca 1779, w Warszawie, jako jedyna córka marszałka wielkiego Litewskiego Ludwika Tyszkiewicza i Konstancji Poniatowskiej, bratanicy króla Stanisława Poniatowskiego. Wychowywała się w Białymstoku u swojej ciotecznej babki. Stosunki z rodzicami utrzymywała raczej chłodne. Ur. 07 grudnia 1786, w Brodnem pod Kiernozią, miała trzech starszych braci i trzy młodsze siostry. Ojciec Marii, starosta gostyński wcześniej zmarł, majątkiem w Kiernozi zarządzała matka.
Uroda
No cóż kobiety twierdziły, że była „miernej urody”, niektóre nawet twierdziły, że była lekko garbata. Mężczyźni, natomiast dostrzegali seksowny błysk w oku, i zawsze podkreślali jej swoisty urok i wdzięk. Wszystkie źródła, z którymi się zetknęłam, podkreślają, że Maria była niezwykle piękną kobietą, o delikatnych rysach i blond włosach.
Wykształcenie
Można powiedzieć, że było standardowe. Bardzo bystra i inteligentna Anetka nie mówiła zbyt dobrze ani po polsku, co było w zasadzie normalne w tamtych czasach ani po francusku, i to już trochę gorzej o niej świadczy. Natomiast przejawiała talent do sztuk pięknych. Uczyła się rysunku u takich mistrzów jak malarz francuski Ignacy Duvivier, Zygmunt Vogel rysownik SA. Poniatowskiego i prawdopodobnie u Jana Piotra Norblina Maria też dostała standardowe wykształcenie. Chociaż, pewnie z racji niższej pozycji, trochę mogło odbiegać od jej konkurencji.  Wiemy, że Maria uczyła się francuskiego i niemieckiego, muzyki i tańców.  Czyli tego wszystkiego, co jest potrzebne młodej pannie w towarzystwie.  Co ciekawe podobno wykształceniem Marii kierował były nauczyciel jej braci – monsieur Nicholas Chopin, przyszły ojciec naszego Fryderyka.
Małżeństwa
1.Dwudziestosześcioletnia Anetka, w maju 1805 roku wychodzi za mąż za 27 letniego Aleksandra Potockiego.  Mieli troje dzieci: Augusta, Natalię i Maurycego.Państwo Potoccy rozwodzą się 1820 r. za obopólną zgodą, chociaż wydaje się, że na rozwód zdecydowanie nalegał Aleksander Potocki. Miał już inną kandydatkę na żonę.2.Drugim mężem Anetki zostaje generał Dunin-Wąsowicz. Z tego małżeństwa miała córeczkę Julię, która zmarła w wieku 5 lat 1.Osiemnastoletnia Maria wychodzi za 67 letniego Anastazego Walewskiego prawdopodobnie około 1804 bądź  1805.  Pierwszy syn i jedyny syn Marii z tego związku, Antoni, rodzi się 13 czerwca  1805.  Rozwodzi się 24 sierpnia 1812, jako powód rozwodu podaje, i są na to świadkowie, że małżeństwo zostało zawarte pod przymusem matki i brata.2. Drugim mężem Mari jest generał August d’Orano, z nim ma swojego trzeciego syna – Rudolfa
Kochankowie
Trzeba też powiedzieć, że Anetka była mistrzynią, samopromocji i dlatego trudno stwierdzić, kto był jej kochankiem, kto tylko adoratorem. Chociaż czy to takie ważne?  W każdym razie wymieńmy tylko tych, o których najwięcej się mówiło. Ks. Józef Poniatowski, Artur Potocki i Charles de Flahaut de la Billardiere, i chyba ten ostatni najwięcej zamącił Anetce w głowie. Oczywiście nie ma 100% pewności, ale wydaje się, że tylko jeden: Napoleon Bonaparte!  Z nim Maria miała syna Aleksandra, który nosił nazwisko Walewski.
Napoleon i pierwszy bal
Anetka została przedstawiona Napoleonowi podczas oficjalnej prezentacji dam z towarzystwa stołecznego, które miało miejsce 07 stycznia 1807na zamku Królewskim. Na prezentacji była ubrana w czarną aksamitną suknię, haftowaną złotem i perłami, z plisowanym kołnierzem a la Van Dyck. Jak sama podkreśla, piękna toaleta była niezbędna, ponieważ wchodziła w grę ambicja narodowa. Nie wiem, co miała na sobie Anetka, podczas pierwszego balu, ale na pewno coś bardziej prowokującego. Na spotkaniach z Napoleonem, Anetka prawie zawsze była zapraszana do gry w karty.  Głównie grano w modnego wtedy wista, i wydaje się, że Anetka była prawdziwą mistrzynią. Niektórzy twierdzą, że grała jak szuler :) Maria, została przedstawiona Napoleonowi podczas pierwszego balu wydanego przez Talleyranda w nieistniejącym obecnie Pałacu Teppera, przy ul. Miodowej.Trzeba dodać, że następnego dnia już media podałyJ że Napoleon zatańczył kontredansa z JW. Anastazową Walewską.  Możemy sobie wyobrazić, jaki to był szok dla otoczenia, że Napoleon skierował swoją uwagę w kierunku jakieś „gąski z pod Łowicza” zamiast na gwiazdy w typie Anetki. Gąsiorowski podaje, że Maria była do tego ubrana w bardzo skromną, w porównaniu do toalet innych dam, białą sukienkę. Maria nie grała w karty.
Rezydencje  
Wilanów, Pałac Potockich na Krakowskim Przedmieściu, Natolin, Pałacyk Mon Coteau (obecnie pałacyk Szustra na Mokotowie). Dom przy ul. Bednarskiej 25, Pałac w Kiernozi, Pałac w Walewicach.
Anetka umarła 16 sierpnia 1867 w Paryżu. Do końca interesowała się polityką, sztuką i do tego namiętnie grała na giełdzie. Maria umarła 11 grudnia 1817 roku, również w Paryżu. Co ciekawe, tylko o 2 lata przeżyła swojego pierwszego męża. Wkrótce po śmierci, zwłoki jej sprowadzono do Polski, do Kiernozi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *